مقام معلّم
۱۵۰۰۰ هزار تومان
توضیحات:

مقام معلّم‏
نام كتاب: مقام معلم‏
نويسنده: حسن حسن زاده آملى‏
موضوع: تراجم‏
زبان: فارسى‏
تعداد جلد: 1
ناشر: الف لام ميم‏
مكان چاپ: قم‏
سال چاپ: 1387 ش‏
نوبت چاپ: دوم‏
معرفى اجمالى:‏
« مقام معلّم»، مجموعه‏اى از سخن‏رانى‏ها و نوشته‏هاى آية الله حسن‏زاده آملى، پيرامون مقام والاى معلّم است. در اين اثر، سعى شده است مطالبى كه به طور پراكنده از ايشان در باره اهميت احترام به استاد گفته يا نوشته شده، عرضه شود.
ساختار
كتاب، مشتمل بر سه بخش است كه به ترتيب يك سخن‏رانى، نكته‏هايى از كتاب هزار و يك كلمه و زندگى‏نامه علامه رفيعى قزوينى است.
گزارش محتوا
بخش اول كتاب، مشروح سخن‏رانى آية الله حسن‏زاده به مناسبت بزرگداشت هفته معلّم در جمع فرهنگيان است. در ارديبهشت سال 1373 ش، همايشى به مناسبت بزرگداشت مقام علامه رفيعى قزوينى و مقام معلّم برگزار مى‏شود؛ علامه رفيعى در واقع بر آية الله حسن‏زاده حق استادى داشته‏اند، لذا با وجود كسالت مزاج، بر خود لازم مى‏دانند در اين گردهم‏آيى حضور يابند. وى در باره مقام علمى علامه رفيعى مى‏گويد:« در جلسه درس آن جناب شركت كرده‏ام، دو درس مى‏فرمود: يكى معقول كه كتاب اسفار بود و ديگرى درس خارج فقه، چون شروع به تقرير درس فرمود، گويى درياى متلاطم و بحر زخارى به حرف آمد. در اثناى تقرير چه كدها و مفاتيح علمى كه امّهات و اصول معارف اصيل انسانى و قرآنى‏اند از بيانات و اشارات او استفاده مى‏كرديم و هم‏چنين از دقت و باريك‏بينى و نازك‏يابى ايشان در مسائل فقهى.»
علامه قزوينى بر امام خمينى( ره) نيز حق استادى داشته است:« حضرت آية اللّه رفيعى كسى بوده است كه پيش از ما مرحوم امام خمينى در محضر انورش زانو زده است و معارف اندوخته است؛ يك روز در درس مصباح الانس به مناسبتى سخن از آن جناب به ميان آورد و فرمود: آقاى خمينى خيلى باهوش بوده است.» نويسنده، در ادامه سخن‏رانى، تعليم و تعلّم را از ديدگاه آيات و روايات مورد بررسى قرار داده است.
در بخش دوم، چند نكته از كتاب هزار و يك نكته نويسنده مرتبط با موضوع كتاب، ارائه شده است. در ابتداى اين بخش مى‏خوانيم:« سمت مقدس تعليم و تربيت، سيرت حسنه سفراى الهى است كه براى تشكيل مدينه فاضله و اعتلاى نفوس به فهم معارف ملكوتى و ارتقاى عقول به معارج قدس ربوبى، مبعوث شده‏اند. آن‏چنان‏كه در حالات خاص خودشان در مقام دعا از خداوند سبحان، ارسال معلّم ربانى را براى تزكيه و تعليم انسان‏ها مسئلت مى‏نمودند.»
در بخش سوم كتاب، شرح زندگى آية الله رفيعى قزوينى، اساتيد، آثار و تأليفات وى ذكر شده است. در بخشى از اين بخش مى‏خوانيم: آية اللّه علامه حضرت حاج ميرزا سيد ابو الحسن رفيعى قزوينى رفع اللّه تعالى درجاته، نابغه‏اى است كه در علوم عقليه و نقليه از مفاخر اماميه و از أعاظم شيعه است و در اين عصر از بزرگ‏ترين استادان حكمت متعاليه در حوزه‏هاى علمى اسلامى به شمار مى‏رفته است. آن جناب در حدّت ذكا و قوت حافظه و حسن و لطف تقرير و جودت و فصاحت گفتار و حلاوت و سلاست بيان، زبان‏زد خواصّ بوده است و به ويژه در تعبير و تفسير آرا و افكار ملا صدرا و حلّ معضلات اسفار تبحّر و تمهّرى شگفت داشت.
وضعيت كتاب‏
فهرست مطالب كتاب در ابتدا و در پاورقى آدرس آيات، روايات و مطالب كتاب ذكر شده است.

 

تگ ها:

مقام معلّم
برای امتیاز دادن به محصول ما وارد سایت شوید
hcsby