وحدت ازدیدگاه عارف وحکیم
۲۹۰۰۰ هزار تومان
توضیحات:

وحدت  از ديدگاه عارف وحكيم
اين اثر همان گونه كه از نامش پيداست، در يكى از مباحث اساسى كه ام المباحث  است ، يعنى توحيد و وحدت از منظر عارف وحكيم، نگاشته شده است  . استاد اين رساله را به درخواست  ذوات دانشمند و دانش پرور وزارت ارشاد كه از معظم له راجع به مسئله فوق پرسش كرده بودند تاليف نمود، ايشان رساله را با مقدمه اى نسبتا طولانى در باب  حقانيت  مسلك مشايخ عرفان و حكمت  متعاليه كه به اعتلاى فهم خطاب  محمدى صلى الله عليه و آله نائل آمده و از منبع فيض ولايت اهل طهارت و عصمت ارتقاء نموده اند، آغاز مى كند و سپس به بررسى مسئله ياد شده از دو ديدگاه مذكور مى پردازد، و خاطر نشان مى كند كه هر دو فريق در طايفه اى از مباحث ابتدايى وحدت  و كثرت  مانند مساوقت  وحدت  با وجود، اعرفيت  وحدت  نزد عقل و اعرفيت  كثرت  نزد خيال، تقابل وحدت  و كثرت، مضاهات  وحدت  و وجود و اصالت  وجود و . . . اتفاق نظر دارند ولى در مسائل عمده نهايى، مثل مسئله تشكيك  وجود، تعين اطلاقى و احاطى واجب  تعالى، اول ما صدر عن الله اول ما خلقه الله و . . . از يكديگر ممتازند . استاد بعد از توضيح موارد وفاق و تشريح مواضع خلاف  به تزييف نظرحكيم و تاييد نظر عارف، در مسايل خلاقى مى پردازد و سپس مختار عارف  را با آيات  و روايات وارده در باب، تحكيم مى بخشد.
از مباحثى كه در مراحل نهايى رساله عنوان گرديده، مبحث  صدور وحدت حقه حقيقيه ظلية از وحدت  حقه حقييه ذاتيه و مبحث اول ما صدر عن الله و اول ما خلقه الله است كه ضمن ذكر كلمات هر دو گروه ياد شده به مأخذ روايى بحث، اشاره شده است  .
البته لازم به تذكر است كه اين رساله علاوه بر امور ياد شده، مشتمل بر دو مقاله و يك  رساله ديگر كه به مناسبت  روى آوردن بحث  به درج آنها اقدام شده مى باشد :
الف  : مقاله اى در بيان وحدت وجود به قلم آية الله العظمى ميرزا ابوالحسن رفيعى قزوينى قدس سره كه از مشايخ استاد حسن زاده است . 
ب  : مقاله اى در مبدأ و معاد، تاليف سعد بن منصور بن كمونه 
ج : رساله اى در تفسير سوره مباركه توحيد تاليف شيخ حافظ رجب  برسى . 
 

 

تگ ها:

وحدت از دیدگاه عارف وحکیم
برای امتیاز دادن به محصول ما وارد سایت شوید
k1q8b